Lyžařský kurz sedmáků

12. 1. 2009

Sjezdový výcvik se uskutečnil na lyžařském svahu s vlekem u p. Františka Procházky v Záluží nedaleko Chyšek. Díky porozumění a velké obětavosti p. Procházky se celkem 7 děvčat a 3 chlapci spolu se svým uč. tělesné výchovy dosyta najezdilo na přírodním sněhu. Domu se jim ani nechtělo. V dalších dnech je čeká běžecký výcvik na běžkách na běžeckých stopách Chyšecka a opět sjezdový svah v Záluží. Počasí první den bylo mrazivé a příroda nádherná. A hlavně, nikomu se nic nestalo.

Lyžařský kurz sedmáků ZŠ Chyšky pokračoval v úterý 13.1.2009 běžeckým výcvikem na běžeckých tratích v okolí Chyšek a hlavně na zasněženém fotbalovém hřišti místního chyšeckého fotbalového odílu. Děvčata a chlapci se učili lyžařskému běžeckému umění , a i když někteří z nich se nevyhnuli pádům, přesto se jim pobyt na běžkách líbil a každou chvilkou získávali větší a větší jistotu. Musíme si uvědomit, že někteří z nich totiž stáli poprvé v životě na běžkách.

Třetí den lyžařského výcviku chyšeckých sedmáků byl věnován turistickému putování na běžkách po vyznačené lyžařské trase Chyšky - Růžená - Bezděkov a zpět, která vedla přes zasněžená pole, louky a lesem. Počasí dětem přálo, stopa byla vyjetá a tak výlet se vydařil.

4.den lyžařského výcviku chyšeckých sedmáků pokračoval ve čtvrtek 15.1.2009  opět na svahu v Záluží u p. Františka Procházky, který školákům opět pustil zdarma vlek. Děti se dosyta vyjezdily a dokonce si i na malém přírodním můstku zaskákaly. Počasí přálo a to bylo pro samotné  lyžaře to nejdůležitější. Poděkování sedmáků provozovateli vleku p. Františku Procházkovi tak bylo vřelé a upřímné.

Poslední den lyžařského výcviku připadl žákům 7.tř. ZŠ Chyšky na pátek 16.1.2009 a uskutečnil se v Chyškách v lyžařských stopách a na fotbalovém hřišti. Na fotbalovém zasněženém placu se tentokrát nehrál fotbal, ale procvičovala se technika běhu na běžkách. Každý sedmák si vyjezdil svou stopu a na tu nedal dopustit. Důvod byl jasný. V závěrečný den se totiž také závodilo v běhu a tak není divu, že každý chtěl mít svou stopu nejlépe připravenou pro závěrečné závody. Závody měly své kouzlo a tak nebylo divu, že v přemíře snahy došlo i k nečekaným pádům a tím bylo i po nadějích zvítězit.

Nejprve se běžel sprint na 100 m. V závodě děvčat se odvíjelo drama mezi Katkou Pilíkovou a Veronikou Vostřákovou. V cíli byl opravdu nepatrný rozdíl pouhých 30 setin. V přemíře velké snahy upadla Nikola Zuzáková a bylo po nadějích na vítězství.

Pořadí sprintu na 100 m : 1. Pilíková Kateřina 29,29 sec., 2. Vostřáková Veronika 29,59 sec., 3. Petrová Markéta 34,64 sec., 4. Lachoutová Kristýna 41,47 sec., 5. Zuzáková Nikola 50,09 sec.

Ve sprintu chlapců byl souboj rovněž velmi vyrovnaný a o pořadí na 1.místě rozhodlo uklouznutí Tomáše Janouška.

Pořadí sprintu na 100 m : 1. Lívanec Lukáš 29,76 sec., 2. Janoušek Tomáš 30,93 sec., 3. Havel David 37,38 sec., 4. Louda Miloslav 45,59 sec.

Po sprintu se závodilo v běhu na 300 m a jak u děvčat, tak i u chlapců , vyhráli favorité.

Pořadí děvčat v běhu na 300 m : 1. Vostřáková Veronika 1:43,83 min., 2. Pilíková Kateřina 1:53,62 min., 3. Petrová Markéta 2:05,72 min., 4. Lachoutová Kristýna 2:23,07 min., 5. Zuzáková Nikola 2:59,59 min.

Pořadí chlapců v běhu na 300 m : 1. Lívanev Lukáš 2:09,69 min., 2. Janoušek Tomáš 2:12,99 min., 3. Havel David 2:56,78 min., 4. Louda Miloslav vzdal po pádu na trati.

V závěru běžeckého výcviku se uskutečnil závod štafet na 5x100 m, kdy až do posledního úseku jasně vedli chlapci. Pak však nejlepší dívka Veronika Vostřáková předvedla jak se běhá a do cíle přiběhlo p

Ods. Mgr. Fuka Josef , 39853 Chyšky 113