Příběhy bezpráví

11. 11. 2009

Dne 11.11.2009 byl na Základní škole Chyšky uspořádán projekt Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách, program společnosti Člověk v tísni , týkající se 2. světové války. V rámci tohoto projektu proběhla projekce filmu o československých dějinách a debata s pamětníkem. Nejprve jsme zhlédli dokumentární film Sedm světel od Olgy Sommerové. Dokument přibližuje osudy šesti židovských pamětnic, které vzpomínají na holocaust a druhou světovou válku. Ve svých příbězích nás zavádějí do koncentračních táborů a také vzpomínají na partyzány a odboj, do něhož se aktivně zapojily. Po filmu proběhla beseda s paní Našincovou, která nám vyprávěla o svém dětství a mládí v době druhé světové války.Podělila se s námi i o vzpomínky svého manžela, který prožil tři roky v koncentračním táboře. Přestože film i vyprávění byly z velmi smutné doby, celý projekt nás velmi zaujal a zanechal v nás mnoho dojmů.

Drahomíra Marešová a Barbora Petříková
ZŠ Chyšky , 9.třída