Lesní setkání

18. 6. 2010
Karolina Tvrdíková
les ve škole

Na Bílém Kříži v Moravskoslezských Beskydech proběhlo ve dnech 16.-18.6. Lesní setkání. O co jde? Jedná se o setkání za odměnu zástupců 6 nejlepších škol oceněných za práci v celoročním programu Les ve škole, škola v lese( sdružení Tereza Praha). Setkání se zúčastnilo vždy 5 dětí s doprovodem z těchto škol : ZŠ Třemešná, ZŠ a MŠ Raškovice, ZŠP Most, ZŠ Rychvald, ZŠ a MŠ Jestřebí a ZŠ Chyšky. A jaké to bylo? Setkání bylo provázeno hrou na Reportéry bez hranic, při které děti zjišťovaly potřebná data na téma Les a klimatické změny pro článek a hrály různé motivační hry. Prohlédli jsme si výzkumnou stanici Bílý Kříž zaměřenou na sledování emisí a CO2. Viděli jsme „ divnoles“, ve kterém se měří množství CO2 v půdě a ve smrku, prohlédli si výzkumné „skleníky“- lamelové kultivační sféry. S lesníkem jsme se toulali po překrásné části Beskyd u Lysé hory. Doslova na skok jsme byli na Slovensku, neboť se jednalo o hraniční území. Ačkoli Beskydy patří mezi nejdeštivější pohoří Čech ( spadne zde 1300 mm srážek ročně) a jsou oblastí se 160 dny sněhové pokrývky ročně, měli jsme prosluněné teplé dny. Prostě jsme si to náramně užili. Budeme se snažit i v dalších letech, aby se nám povedlo ještě někdy takového setkání se zúčastnit.