V chyšecké tělocvičně byly vidět šermířské souboje

14. 9. 2011
Chyšky - Středeční vyučování na chyšecké škole začalo neobvyklým způsobem. Místní tělocvična se 14. září 2011 probudila do historické doby, kdy naší zemi vládli Lucemburkové. Oči přítomných školáků nevěděly kam se dříve podívat. Před nimi figurovala historická šermířská skupina, která se vrátila v čase na přelom 14. a 15. stol.
Tématem tentokráte bylo "Gotika-život rytířů za vlády Lucemburků".
Děti se přenesly do dávného středověku, doby krále Jana Lucemburského, Karla IV. a Václava IV. Dozvěděly se mnoho zajímavostí o životě rytíře i např. to, že celá jeho výzbroj vážila až 40 kg.
Se zaujetím sledovaly vše, co se před jejich očima odvíjelo. Do samotné historické doby byli vtaženi i samotní diváci. Ze školáků se stávali rytíři se vším všudy.
To vše se dovídali posluchači v rámci výukového programu, který pro ně připravila umělecká agentura Pernštejni z Pardubic.
Umělci z Pardubic předváděli ukázky ze šermířských soubojů a žasla především děvčata. Souboje muž proti muži měly velkolepý ohlas a proti těm skutečným měly velký klad. Nikomu se nic nestalo, i když do soubojů rytířů šli Pernštejni opravdu naplno, dokonce létaly i jiskry.
Představení bylo vtipné a plné dobových kostýmů, rekvizit a ukázek.
Další část výukového dne na chyšecké škole již proběhla v duchu dnešní doby.
Na fotosnímku 1249 Josefa Fuky je uprostřed rytíř, žák 9.tř. Jakub Tkadlec, po jeho stranách jsou Pernštejni.
Na fotosnímku 1259 Josefa Fuky je vítězka soutěže rytířů Tereza Kroužková z páté třídy, která byla pasována rytířem.
Na fotosnímku 1282 Josefa Fuky je vítězka rytířských soubojů Tereza Kroužková s Pernštejnem.
Na fotosnímku 1265 Josefa Fuky je rytíř v akci.
"OU"
Ods. Mgr.Fuka Josef, 39853 Chyšky 113