Copak se to dneska u Vás dělo? - Den dětí.

1. 6. 2012
Chyšky,ZŠ - "Copak se to dneska u Vás dělo?", tak se mnozí lidé ve vsi ptali. Odpověď byla jasná. V rámci "Dne dětí" proběhl, v pátek 1. června, na chyšecké škole tzv. "Den zdraví", jako závěr projektu "Škola v harmonii".

Tento projekt probíhal na škole v realizaci lektorky Heleny Komasové a měl za cíl podpořit správné návyky pro zdravý a harmonický život, a to ve fyzické, duševní i duchovní rovině. Podstatou bylo seznámit žáky a učitele ZŠ s principy zdravého životního stylu. Každá třída chyšecké školy absolvovala celkem deset besed se zmíněnou lektorkou. Celý projekt pak byl zakončen Dnem zdraví, při kterém proběhla prezentace celého projetku.

V úvodu dětského dne, pro žáky 1.-6.třídy, vystoupil, se svým kouzelnickým programem, kouzelník ONDRA.

Jeho program uchvátil hlavně ty nejmenší. Ti se také přímo do programu vtáhli a na vlastní "kůži" si vyzkoušeli kouzelnickému "řemeslu".

Ondra měl sympatie dětí a v závěru sklidil velký potlesk.

Během kouzelnického představení si lektorka, Helena Komasová, připravila se žáky 7.-9. třídy hry a stanoviště pro mladší spolužáky z 1.-6.třídy. Za pomoci různých pomůcek a panelů děti, během dopoledne, absolvovaly osm stanovišť zaměřených na celkové zdraví:

• Výživa-svůj život máš na talíři.
  • Pohyb-posiluje naše srdce.
  • Voda-máš jí dost?
  • Slunce-roztáhněte závěsy a dovolte, aby Slunce vstoupilo do Vašich životů.
  • Střídmost-žijte ve všech směrech vyvážený život.
  • Vzduch-dech,symbol života, nekuřte!
  • Odpočinek-na světě neexistuje živočich, kromě člověka, který by se dobrovolně připravoval o spánek.
  • Důvěra-rozvíjejme dobré vztahy. Každý potřebuje někoho, komu se dá věřit.

Na těchto stanovištích řešily základy zdravého životního stylu.

Po skončení Dne zdraví všechny děti obdržely Certifikát opravňující aplikovat zdravé návyky životního stylu, které jim udělilo Občanské sdružení "Život a zdraví".

A co takový Certifikát obsahoval?

• Denně vypít jeden litr čisté vody.
  • Denně sníst pět kusů ovoce a zeleniny.
  • Alespoň třikrát týdně absolvovat pohybovou aktivitu.
  • Zvýšit podíl celozrnných výrobků, luštěnin a ořechů.
  • Pomoci při aplikaci těchto návyků ve své rodině a okolí.
  • Udělat maximum proto, abych se zbavil negativních závislostí.
  • Mít pozitivní myšlení, úsměv na tváři a vnitřní pokoj za všech okolností.

Den dětí v chyšecké škole splnil svůj cíl, snad jen to počasí mohlo být lepší.

"OU"

Na fotosnímku 3925 Josefa Fuky je kouzelník Ondra při své produkci s kartami.
Na fotosnímku 3938 Josefa Fuky , na stanovišti "Voda" se hodně soutěžilo.
Na fotosnímku 3956 Josefa Fuky je stanoviště "Cvičení".
Na fotosnímku 3961 Josefa Fuky jsou prvňáci na stanovišti "Slunce".
Na fotosnímku 3971 Josefa Fuky, páťáci na stanovišti "Odpočinek" opravdu odpočívali.

Ods. Mgr.Fuka Josef, 39853 Chyšky 113