Atletická olympiáda na Čertově hrbatině se uskutečnila za "tropického" počasí

17. 6. 2013
Josef Fuka
sport
Chyšky - V pondělí 17. června 2013 se v chyšecké ZŠ uskutečnila Školní atletická olympiáda. Na školních sportovištích bojovali žáci a žákyně 1.-8. tříd v jednotlivých atletických disciplinách. Soutěžilo se o co nejlepší výkony a umístění v běhu na 50m, 60m, ve skoku dalekém, ve skoku vysokém, v hodu raketou či medicinbalem. Rozhodčími na jednotlivých disciplinách byli žáci a žákyně deváté třídy, samozřejmě pod dohledem zkušených pedagogů. Samotnému klání chyšeckých dětí předcházela pilná příprava a organizace této akce.

Olympiáda začala příjemným a teplým počasím, během závodů to byly doslova tropy, ale i nástupem všech tříd na ploše školního hřiště.

Na úvod zazněl slavnostní pochod "V nový život" od českého hudebního skladatele Josefa Suka, který tento pochod složil pro 7. Všesokolský slet, který se konal v Praze na letenské pláni v červnu 1920-první v samostatném Československu. Pochod "V nový život" začal slavnostními fanfárami tří trubek a bubínku. Následně zazněly olympijské tóny z trubky "olympijského" trubače Jiřího Jindry, žáka 2.třídy. Samozřejmě, že sklidil velký potlesk nastoupených sportovců a rozhodčích.

A to již nad chyšeckými sportovišti zní česká národní hymna, kterou zazpívaly žákyně osmé třídy Jana Křížková a Anna Pintová

Mladí sportovci si také vyslechli slova "tělocvikáře" o nadcházející zimní olympiádě, která se uskuteční v 7.-23.února 2014 v ruském městě Soči, o tom, že maskoty této olympiády jsou lední medvěd, zajíc a leopard, a že bude uděleno rekordní počet 1 300 medailí, které jsou v průměru velké 10 cm a mají tloušťku 1 cm, v 15 zimních sportech.

Následují povely, a třeťáci nesou školní olympijskou vlajku, před nastoupenými sportovci, k vlajkovému stožáru. Jejich třídní učitelka a autorka této vlajky, Lenka Pešičková, za zvuků olympijských tónů, vytahuje tento symbol olympiády na stožár. V následujících hodinách bude vlajka vlát nad školními sportovišti a odolávat "tropickému" počasí.

V zápětí se všechny oči přítomných sportovců, rozhodčích a vedoucích obracejí na běžkyni, která nese olympijskou pochodeń. Devíťačka Michaela Koudelková, za slunečného počasí, obíhá s olympijskou pochodní nastoupené sportovce a umisťuje pochodeň do stojanu. Olympijský oheň tak v následujících hodinách bude hořet na sportovištích.

Ke každé olympiádě patří i olympijský slib sportovců a rozhodčích. Za všechny sportovce ho přednesly žákyně osmé třídy Jana Křížková a Kristýna Petrová, slib rozhodčích byl slyšet z úst devíťaka Víta Strouhala, jinak hlavního rozhodčího olympiády. Slib byl složen do rukou vedení olympiády Jany Korandové a Moniky Bardové, na žluté olympijské kruhy. Poté ředitelka olympiády slavnostně pronesla zahajovací slova a prohlásila atletickou olympiádu za zahájenou.

Po slavnostním otevření celé olympiády se mladí sportovci rozešli na jednotlivá sportoviště a dle slibu závodili čestně, poctivě a bez drog.

Za dosažené výkony a umístění byli vítězové odměněni medailemi a diplomy při závěrečném vyhodnocení celé olympiády, které převzali z rukou jednotlivých rozhodčích a vedení školy.

A kdo se stal vítězem v jednotlivých disciplinách a třídách na Chyšecku ?

Kategorie - 1.-2.třída - hoši:
skok vysoký - Jiří Jindra,2.tř. 103 cm
50 m - Jiří Jindra,2.tř. 9,10 sec.
hod raketou - Jiří Jindra,2.tř. 14,63 m
skok daleký - Jiří Jindra,2.tř. 270 cm

Kategorie - 1.-2. třída - dívky:
skok vysoký - Zlata Mašková,2.tř. 90 cm
50 m - Zlata Mašková,2.tř. 10,03 sec.
hod raketou - Zlata Mašková,2.tř. 10,02 m
skok daleký - Zlata Mašková,2.tř. 240 cm

Kategorie - 3.-4.třída - hoši:
skok vysoký - Radoslav Jerz,4.tř. 110 cm
60 m - Jakub Štván,3.tř. 10,01 sec.
hod raketou - Radoslav Jerz,4.tř. 31,16 m
skok daleký - Lukáš Kváča,3.tř. 270 cm

Kategorie - 3.-4.třída - dívky:
skok vysoký - Jana Matoušková,3.tř. 105 cm
60 m - Natálie Miňhová,3.tř. 9,72 sec.
hod raketou - Violeta Zemanová,4.tř. 20,68m
skok daleký - Natálie Miňhová,3.tř. 300 cm

Kategorie - 5.-6.třída - hoši:
skok vysoký - Václav Strouhal,6.tř. 120 cm
60 m - Jan Stanislav,5.tř. 9,19 sec.
hod medicinbalem - Ondřej Pinta,6.tř. 6,51 m
skok daleký - Václav Strouhal,6.tř. - 360 cm

Kategorie - 5.-6.třída - dívky:
skok vysoký - Eliška Zuzáková,6.tř. 115 cm
60 m - Anna Bočanová,6.tř. 10,01 sec.
hod medicinbalem - Nela Kosková,6.tř. 6,11 m
skok daleký - Eliška Zuzáková,6.tř. 290 cm

Kategorie - 7.-8.třída - hoši:
skok vysoký - Patrik Žiga,8.tř. 150 cm
60 m - Vojtěch Petřík,8.tř. 7,80 sec.
hod medicinbalem - Josef Jakeš,8.tř. 11,57 m
skok daleký - Vojtěch petřík,8.tř. 400 cm

Kategorie - 7.-8.třída - dívky:
skok vysoký - Anna Pintová,8.tř. 135 cm
60 m - Anna Pintová,8.tř. 9,02 sec.
hod medicinbalem - Tereza Kroužková,7.tř. 8,40 m
skok daleký - Anna Pintová,8.tř. 335 cm

kompletní výsledky ( formát xls, Microsoft Excel)

"OU"
Na 1.fotosnímku Josefa Fuky je vlajková četa s učitelkou Lenkou Pešičkovou.
Na 2.fotosnímku Josefa Fuky je devíťačka Michaela Koudelková s olympijskou pochodní.
Na 3.fotosnímku Josefa Fuky je druhák Jiří Jindra při troubení fanfár.
Na 4. fotosnímku Josefa Fuky jsou zleva: Monika Bardová,ZŘŠ-Kristýna Petrová, 8.tř.-Jana Křížková,8.tř.-Jana Korandová,ŘŠ při složení slibu sportovců.
Na 5.fotosnímku jsou zleva: druháci Jiři Jindra a Jakub Jindrák při startu na 50 m
Na 6.fotosnímku je druhák Adam Řehoř při skoku dalekém.
Na 7.fotosnímku je třeťačka Stela Fridrichová při hodu raketou.
Na 8.fotosnímku je osmák Patrik Žiga při skoku vysokém.
Na 9.fotosnímku jsou nejlepší dívky v kateg. 7.-8.tř. za víceboj,zleva: třetí Tereza Kroužková,7.tř., vítězka Anna Pintová,8.tř. a druhá Kateřina Chocholová,7.tř.

Ods. Mgr.Fuka Josef,39853 Chyšky 113