Česko - sportuje, projekt Olympijský víceboj

24. 4. 2014

Chyšky - Žáci a žákyně ZŠ Chyšky se zapojili do dalšího tělovýchovného projektu, kterým je 1. roč. Olympijského víceboje, jenž je novým projektem Českého olympijského výboru na podporu sportu a zdravého životního stylu. Má dlouhodobý potenciál a svým charakterem se zaměřuje především na rozpohybování dětí 1. a 2. stupně základních škol po celé republice. Žáci jsou motivováni k účasti ve vypsaných pohybových disciplínách nejen v průběhu hodin tělesné výchovy, ale také k plnění dalších sportovních, zážitkových a edukačních úkolů mimo školní výuku, s rodiči nebo kamarády. Hlavním cílem víceboje není dosahovat nejlepších výkonů, ale v průběhu standardních hodin tělesné výchovy zapojit co nejvíce žáků 1. - 9. tříd základních škol do šesti měřitelných disciplín. V červnu 2014 pak na nejaktivnější školy čekají výhry v podobě sportovního vybavení. Systém online zaznamenávání výsledků umožní nejen tisk diplomů pro všechny žáky, ale také sledování zlepšení či jejich porovnání s našimi olympioniky - ambasadory projektu. Školy se mohou těšit na společné besedy s našimi reprezentanty během Olympijských hlídek, které budou navštěvovat nejaktivnější školy. Na první zaregistrované školy čeká sportovní set s vybavením a speciální sportovní žákovské knížky pro žáky 1. - 3. tříd, které jim pomocí atraktivních samolepek umožní zaznamenávat vlastní pohybovou aktivitu ve škole i s rodiči.

• Prvních 140 přihlášených škol dostalo sportovní sety v hodnotě 5 000 Kč ( mezi nimi je i ZŠ Chyšky ).
  • 6 nejaktivnějších škol si rozdělí sportovní vybavení v celkové hodnotě 300 000 Kč.
  • 15 nejaktivnějších škol navštíví známý olympionik.
  • Každá škola, která splní kritéria Olympijského víceboje, obdrží certifikát.
  • Každý žák si může stáhnout a vytisknout diplom podepsaný ambasadorem.
  • Nejmladší žáci dostanou sportovní žákovské knížky

Start plnění disciplín: 7. 4. 2014
Olympijské hlídky na školách: květen 2014
Ukončení plnění disciplín: 30. 5. 2014
Vyhlášení a ocenění nejaktivnějších škol: červen 2014

Prvních 10 přihlášených škol z každého kraje obdrželo startovní set v hodnotě 5 000 Kč a sportovní žákovské knížky se samolepkami pro žáky 1.-3. ročníků, pomocí kterých budou děti moci plnit různé zábavné pohybové

i výchovné aktivity také mimo vyučování.

Obsah sportovního setu, který chyšecká škola již obdržela:

- Sportovní taška „Olympijský víceboj"

- Mikina pro učitele s logem projektu

- Vymezovací předměty (kužely)

- Sportovní pomůcky do hodin TV (míče, švihadla)

- Pomůcky pro učitele TV (pásmo, stopky, píšťalka)

- Váha pro měření váhy žáků

- Metr pro měření výšky žáků

Cílem Olympijského víceboje je zapojit do všech šesti disciplín co nejvíce žáků školy. Disciplíny se plní během hodin tělesné výchovy, kdy garant (učitel) zaznamenává výsledky žáků a následně je společně s údaji žáka vloží do online systému na webových stránkách projektu.

Ke každé z následujících disciplín je od 7. 4. 2014 na stránkách projektu k dispozici krátké instruktážní video, které

upřesní pravidla a postup plnění disciplín.

Povinné disciplíny

1. Výbušnost: ​skok daleký z místa​

2. Rychlost: ​běh na 60m ( člunkový běh na 4x10 m) - možnost výběru​

3. Běžecká vytrvalost: ​běh na 500 m pro I.st., běh na 1 000 m pro II.st.​

4. Pohyblivost: ​hluboký předklon​

5. Silová vytrvalost:  ​výdrž ve shybu či shyby - možnost výběru​

6. Hod: ​hod kriketovým míčkem​

SPORTOVNÍ ŽÁKOVSKÉ KNÍŽKY

Olympijský víceboj otestuje v prvním ročníku projekt tzv. sportovních žákovských knížek pro nejmladší žáky

(1.-3. třída). Zde hraje důležitou roli propojení škol a rodin - přenáší část odpovědnosti na rodiče.

Knížka obsahuje větší část různě obtížných zábavných úkolů sportovního charakteru, které je potřeba plnit ve

volném čase, mimo školní výuku. Obrázkový a hravý charakter knížek se systémem samolepek tak motivuje

nejen děti, ale i rodiče ke společným pohybovým aktivitám.

Vyhodnocení sportovních knížek proběhne až v září 2014, aby bylo možné plnit disciplíny přes prázdniny a o způsobu vyhodnocení budou školy informovány.

OLYMPIJSKÉ HLÍDKY

Na konci dubna 2014 bude průběžně vyhodnoceno 15 nejaktivnějších škol, které v průběhu května 2014 budou odměněny návštěvou Olympijské hlídky s naším známým olympionikem.

Žáci se mohou těšit na moderovaný celohodinový program s besedou, soutěžemi a sportovními aktivitami s našimi reprezentanty. Program bude možné přizpůsobit různým podmínkám škol.

HODNOCENÍ

- Olympijský víceboj není o nejlepších výkonech, ale o zapojení se a snaze splnit všechny disciplíny.

Proto nejlepší školy budou ty nejaktivnější, které zapojí nejvyšší procento svých žáků.

- Celkový počet žáků školy minus žáci trvale osvobození od TV tvoří 100 %, ze kterých se následně

vypočte procento žáků, kteří se do Olympijského víceboje zapojili (splnili všech 6 disciplín).

- Z důvodu regulérnosti byly po ukončení registrací 18. 4. 2014 školy rozděleny do několika skupin,

a to podle celkového počtu žáků. Školy pak budou hodnoceny vždy v rámci své „velikostní" skupiny.

Rozdělení skupin bude po skončení registrací k dispozici na webových stránkách projektu.

- V případě procentuální shody zapojení žáků u dvou či více škol bude rozhodovat doplňkový úkol

ve formě kolektivní práce. Bližší informace k doplňkovému úkolu budou v průběhu dubna 2014

k dispozici na webových stránkách projektu.

VYHODNOCENÍ A CENY

Termíny vyhodnocení nejaktivnějších škol:

šest nejaktivnějších škol získá na konci 1. ročníku Olympijského víceboje sportovní vybavení (dle vlastního výběru)

z prodejen Intersport v celkové hodnotě 300 000 Kč.

"OU"

Na fotosnímku jsou třeťáci ZŠ Chyšky, kteří z rukou tělocvikáře převzali Sportovní žákovské knížky