Literární tvorba spisovatelky zaujala chyšecké děti

4. 2. 2014

Chyšky - V úterý 4. února 2014 navštívila chyšeckou školu spisovatelka Petra Dvořáková, která pro děti jednotlivých tříd připravila velice působivý a citově zabarvený pořad ze svého života odrážející se v její spisovatelské tvorbě. Narodila se v r. 1977 a jako dítě prožívala těžké chvíle, když jednou z příčin byl komplikovaný vztah s maminkou. Ta byla pro ni kamarádkou, ale zároveň i tyranem. Matka propadala depresím, že je tlustá, a vinila z toho dceru. Petra jí chtěla dokázat, že když člověk chce, tak zhubne, ale nakonec to skončilo její anorexií. Bylo jí 13 let. Utekla před domácí nepohodou do kláštera a zde studovala na zdravotní sestru. A v té době napsala svou první knihu "PROMĚNĚNÉ SNY", za kterou v r. 2007 získala cenu Magnesia Litera. Jedná se o deset rozhovorů o iluzích a deziluzích, které přináší víra. Je to dokument o jedné křesťanské generaci, svědectví o církvi v osmdesátých a devadesátých letech. Návrat domů byl hrozný a tak nesnesitelnou domácí situaci řešila svatbou s kamarádem. Narodili se jim dva synové a mladší onemocněl ve třech letech leukémií. Pobyt v nemocnicích a strach o syna jí pomohly maskovat pokračující hladovění. Syn se uzdravil, ale ona si svého přítele HLAD, ponechala. Ve 24 letech vážila pouhých 37 kg, dostala zápal plic, manžel ji opustil a tak se rozvedla, přestala se stýkat s matkou, našla si nového přítele. Své zkušenosti popsala v další knize, kterou vydala v r. 2009 a nazvala ji "JÁ JSEM HLAD" s podtitulem "Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši". Dotýká se složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání i hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy nalézt pevný bod ve víře v Boha. Boj s anorexií nakonec vyhrála. Když už se cítila silná, tragicky jí zahynul její partner. Svým dramatickým životním příběhem chce varovat další dívky před anorexií a chce jim ukázat, že stojí za to bojovat s nepřízní osudu. Její poslední knihou, kterou vydala v r. 2013 je "JULIE MEZI SLOVY". Hlavní hrdinkou krátkých příběhů je desetiletá Julie, kterou trápí rozvod rodičů i nesrozumitelný svět dospělých. Prostřednictvím této knihy se děti seznamují s výkladem slov jako je sex, kyberšikana, handicapovaný, dentální hygiena nebo kreditní karta. Vystudovala střední zdravotnickou školu v Brně a krátce pracovala jako anesteziologická sestra. Nyní pracuje jako novinářka, copywriter a PR manager Banky pupečníkové krve ČR. Dálkově vystudovala filozofii na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Žije v Lavičkách u Velkého Meziříčí.

"OU"
Na snímcích 1-6 Josefa Fuky je zachycena spisovatelka Petra Dvořáková v chyšecké škole ve svém pořadu.
Na snímcích 7-8 je Jiří Lívanec s knihou Julie mezi slovy.
Na 9. snímku poskytuje spisovatelka dětem svůj podpis.