V chyšecké tělocvičně se uskutečnila vražda sv. Václava

16. 6. 2014

Chyšky - Pondělní vyučování na chyšecké škole začalo neobvyklým způsobem. Místní tělocvična se 16. června 2014 probudila do historické doby, kdy naší zemi vládli Přemyslovci. V tělocvičně školy se uskutečnilo tradiční vystoupení skupiny historického šermu Perštejni z Pardubic. Oči přítomných školáků nevěděly kam se dříve podívat. Před nimi figurovala historická šermířská skupina.

Na děti čekalo téma  z počátků českého státu "Přemyslovská knížata aneb počátek českého státu".

Dětem byli představeni historicky doložení panovníci, jejich významné činy, přínos pro stát, ale i tragické události spojené s jejich osobami. Před zraky dětí se odehrávaly historické obrazy: "Přijetí křesťanstvi",  "Vražda sv. Václava", "Výstroj románského bojovníka", "Založení Pražského biskupství", "Boleslav III., Jaromír a Oldřich", "Námluvy Oldřicha a Boženy" či "Břetislava a Jitky", ale i další.

Do samotné historické doby byly vtaženi i samotné děti a tak se z dětí stávali historické postavy našeho státu.

Svůj program zakončili Pernštejni oblíbeným soubojem se zbraněmi a poté společným focením s devíťáky.

"OU"

Na snímcích Josefa Fuky jsou záběry z jednotlivých hist. obrazů
Na 6.snímku Josefa Fuky společně vyfoceni žáci 9.tř. a Pernštejni.

Ods. Mgr. Fuka Josef, 39853 Chyšky 113