Mezinárodní rok světla

19. 3. 2015
Karolina Tvrdíková
recyklohraní

Organizace spojených národů vyhlásila rok 2015 Mezinárodním rokem světla. Cílem je zvýšit povědomí o dosažených výsledcích ve vědě s pomocí světla a jeho význam pro lidstvo v jejich každodenním životě i při budoucím rozvoji společnosti. Světlo bylo klíčové pro vznik života na Zemi a je nezbytné i pro jeho další udržení.

Rok 2015 byl vybrán z toho důvodu, že uplyne 1000 let od vydání vědeckého pojednání o optice arabského učence Abu Ali Hasana Ibn al-Haiythama. Tento rok je také stým výročím obecné teorie relativity Alberta Einsteina. Charles Kuen Kao je dalším z vědců, který posunul možnosti optiky. Rok 2015 bude 50. výročím jeho vynálezu optických vláken, díky nimž dnes mimo jiné funguje vysokorychlostní internet.

A světla se také týkal třetí úkol programu Recyklohraní letošního školního roku. Žáci se měli pokusit vyfotit různé formy světla. Velmi zdařile se to povedlo Vítu Kolářovi ze 7. třídy a Tomáši Zdeňkovi z 8.třídy.

Ekoškola Chyšky