Školní zahrada

15. 6. 2015
ekoškola

Školní zahrada při ZŠ Chyšky vznikala postupně místo starého nepoužívaného dopravního hřiště od roku 2010. Nejprve byla postavena venkovní učebna. Následoval projekt Krok za krokem – Školní zahrada studnice prožitků a poznání, který vyhlásilo Centrum ekologické a globální výchovy v Českých Budějovicích. Tento projekt měl několik etap. Nejdříve jsme uspořádali výtvarnou soutěž na téma Jak má vypadat školní zahrada. Na základě dětských návrhů ing. Pýchová z Cassiopeii vypracovala na podzim 2011 návrh zahrady. Na jaře 2012 začaly první práce. Upravoval se terén, chystaly se záhony, sázelo se, silo se. Objevily se zeleninové záhonky, ovocné stromy a keře, bylinky, květiny, smyslový chodníček, kamenná zídka. Na zahradě ale chyběl vodní prvek. Proto jsme se v letošním školním roce pokusili o nápravu. Práce započaly 22. 3. 2015 při oslavách Světového dne vody. Žáci sedmé třídy vykopali jámu, kterou následně vyložili starým kobercem a jezírkovou folií. Kolem umístili kameny a vysadili rostliny. Věříme, že jezírko naši zahradu oživí, osvěží, dodá jí v parných letních dnech příjemné mikroklima a poskytne útočiště mnoha živočichům a rostlinám.

Ekoškola Chyšky