Den dětí

8. 6. 2017

První červnový den patřil v chyšecké základní škole dětem. Děti z páté třídy si připravily pro svoje mladší spolužáky z první až čtvrté třídy den plný přírodovědných znalostí. Vytvořily 4 stanoviště, na kterých dětem postupně ukazovaly zajímavosti ze světa astronomie, z říše rostlin a živočichů a nakonec i z oblasti lidského těla. Žáci se mohli přenést i do mikrosvěta. Na většině stanovišť na ně čekal mikroskop s připraveným preparátem, například s buňkou cibule, lidskou krví či prvokem.
 U rostlin se děti mohly podívat na oddělování barviv pomocí chromatografie. U živočichů si mohly zblízka prohlédnout složené hmyzí oko. Po zhlédnutí všech 4 stanovišť dostali žáci test, aby dokázali, jak pečlivě poslouchali. Odměnou jim pak bylo stanoviště s pokusy. Na chvíli se z nich samotných stali badatelé. Pod vedením učitele si vyzkoušeli vytvořit vhodné prostředí pro pučení kvasinek a nakonec vyizolovali DNA z banánu. Do třídy si pak odnesla každá skupina mikrobiologickou plotnu, kde si zkusí během následujících dní vypěstovat bakterie z otisků jazyka, prstů a jiných předmětů.