Astronomická olympiáda

17. 5. 2019
Monika Bardová
soutěže a olympiády

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Ministerstvo školství v kategorii A. Letošní školní rok byl 16. ročník a soutěžilo se v oboru astronomie a příbuzných oborů. Z naší školy se olympiády zúčastnili dva žáci 7. třídy - Petr Lívanec a Pavel Smrt. Školní kolo probíhalo ve škole a oba žáci byli úspěšní  řešitelé a postoupili do krajského kola v kategorii GH (žáci 6. a 7. tříd ZŠ). Jejich práce se posílaly České astronomické společnosti v Praze. V krajském kole žáci řešili pět částí - přehledový test (online), další části řešili písemně doma a prezenčně ve škole. Práce žáků hodnotili ve Štefánikově hvězdárně v Praze. V krajském kole obsadil Petr Lívanec 6. místo a Pavel Smrt 29. místo.   Petr Lívanec se astronomií zabývá již delší dobu a odpověděl nám na některé otázky.

"Doma mám svůj dalekohled, se kterým občas pozoruji oblohu. Viděl jsem mlhovinu, galaxii, kometu a spousty jiných objektů. Mám také čtyři knížky o astronomii a pravidelně navštěvuji internetové stránky Astro.cz. Školní kolo nebylo těžké, krajské kolo již bylo obtížnější. Skládalo se z celkového testu znalostí, počítání úloh z astronomie a řešení úloh praktických. Na astronomii se mi hodně líbí, že je plná zajímavostí a má mnoho neobjevených objektů. S 6. místem v krajské olympiádě jsem spokojen a určitě se chci zúčastnit i dalšího ročníku."

Děkujeme chlapcům za reprezentaci naší školy.

Josef Vachta

/** Err: Image not found */