Hodina moderní chemie

11. 1. 2023

Vysoká škola chemicko - technologická Praha připravila pro základní školy projekt, který popularizuje chemii a moderní chemické obory.

V úterý 10. ledna absolvovali žáci osmé a deváté třídy Hodiny moderní chemie, lektorkou byla naše bývalá žákyně a absolventka VŠCHT Ing. Anna Průšová. Žáci se v první části dozvěděli, jak vzniká a funguje hasicí přístroj, z čeho se skládá střelný prach, jaké vlastnosti má tuhý oxid uhličitý,  a ochutnali zmrzlinu vyrobenou za pomoci tekutého dusíku. Ve druhé části se z žáků stali forenzní experti, věnovali se hlavně daktyloskopii, snímali otisky prstů. Byly jim objasněny další techniky, které se využívají pro odhalení pachatele.

Netradiční hodina se žákům líbila, lektoři jim vysvětlili řadu chemických dějů a předvedli mnoho efektních pokusů.