Čtenářská dílna druháků

19. 3. 2024

V pátek 8. března navštívily děti z druhé třídy základní školy naši chyšeckou knihovnu. Hezky jsme se s dětmi přivítali, navzájem jsme se představili a popovídali si. Zjistila jsem, že druháčci ve škole čtou knížku Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka. A tak jsme se pustili do práce. Děti dostaly za úkol v knihovně tuto knihu vyhledat. To pro ně nebyl vůbec žádný problém. Našly rovnou tři. Rozhodli jsme se, že si přečteme kapitolu Jak si pejsek a kočička myli podlahu. Děti se ve čtení střídaly a ostatní je bedlivě poslouchaly. Poslouchali je i plyšoví kamarádi pejsek a kočička. Když po různých legračních peripetiích pejsek a kočička podlahu umyli a sebe navzájem vyprali, tak se museli pověsit na šňůru jako prádlo. A to byla výzva pro naše druháky. Děti měly za úkol zahrát scénku, kdy se střídalo sluníčko a déšť a kdy se pejsek s kočičkou věšeli střídavě na šňůru a zase se museli schovat před deštěm. Roli dostali všichni, někdo i dvakrát, a moc jsme se u toho nasmáli.  Nakonec pejsek s kočičkou po dramatických událostech uschli a mohli si zase lehnout zpátky do koše a usnout.  A když už tak hezky spali, mohla jsem si děti vyzkoušet, zda si příběh pamatují. Ukázala jsem jim několik předmětů, jestli se v pohádce objevily. Následně se děti ponořily do pracovních listů, kde bylo k přečtenému příběhu několik úkolů. Vyšlo najevo, že na děti si nepřijdu a že text pilně vnímaly.   Na závěr děti příběh zrekapitulovaly.  Děti si z předešlých návštěv knihovny i velice dobře pamatovaly, že kniha nemusí být jenom příběh-beletrie, ale že může být psaná i jako naučná-encyklopedie, anebo také například formou komiksu. Formou komiksu si domů odnesly i náš příběh o pejskovi a kočičce. A do školy dostaly spousty dalších úkolů, které jsme nestihli splnit, protože se blížil čas oběda. Děti už měly hlad a těšily se na výborné tvarohové buchty do školní jídelny.  Moc děkuji paní učitelce Lence Pešičkové za pomoc při přípravě této návštěvy. A dětem za příjemné dopoledne v knihovně. Děti, jste moc šikovné a užila jsem si s vámi plno legrace.

Alena Jandová-knihovnice