Den díkůvzdání

29. 11. 2024
Karolina Tvrdíková
aktuálně

Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví Američané Den díkůvzdání, svátek připomínající oslavu první
úrody, o kterou se dělili Poutníci (první američtí osadníci) a původní obyvatelé Ameriky. Za první americký Den díkůvzdání je obecně považována třídenní slavnost dožínek, která se konala v roce 1621 v části dnešního státu Massachusetts.
Poutníci připluli o rok dříve na lodi Mayflower. Nepřivezli s sebou dostatek potravin a na setí plodin už bylo pozdě. Polovina kolonie během zimy 1620–1621 zemřela. Na jaře místní Indiáni kmene Wampanoag osadníky naučili pěstovat obilí (kukuřici) a další plodiny a pomohli jim osvojit si lov a rybolov. Ukázali také osadníkům, jak vařit brusinky, kukuřici a tykve.
Na podzim roku 1621 sklidili osadníci bohatou úrodu. Pozvali své dobrodince z kmene Wampanoag na hostinu, kde se podávali divocí krocani, kachny, husy, ryby a korýši, obilí, zelenina a sušené ovoce. Den díkůvzdání je ve Spojených státech časem, kdy se lidé scházejí s rodinou a přáteli, společně stolují u tradičních pokrmů a vyjadřují vděčnost za dobro ve svém životě. Může to být také doba, kdy lidé pomáhají druhým.
Děkujeme 9. třídě, že nás provedla historií svátku a seznámila nás s tradicemi, které se k tomuto
svátku vážou.
Iva Lassmann