Okresní kolo Fyzikální olympiády

3. 4. 2024
soutěže a olympiády

Dům dětí a mládeže v Písku a Krajský úřad České Budějovice pořádaly 20. března 2024  v 1. ZŠ T.G. Masaryka v Milevsku okresní kolo již 65. ročníku fyzikální olympiády. Kategorie E - žáci 9. tříd ZŠ a příslušných ročníků gymnázií a kategorie F - žáci 8. tříd ZŠ a příslušných ročníků gymnázií. Žáci nejdříve řešili úlohy 1. školního kola se zaměřením na pohyb těles, páku, Archimédův zákon a plování těles, výkon v hydroelektrárně, práci stavebního jeřábu, získávání pitné vody z polárních ledovců nebo výkon elektrického obvodu. Ve 2. okresním kole žáci řešili čtyři úlohy a na vyřešení měli čtyři hodiny. V kategorii E byly názvy příkladů - Výlet na Vítkův hrádek, Dva vařiče, Studna a Injekční stříkačka. V kategorii F - Kolona automobilů, Na stavbě, Eskymácký lov a Dva cyklisté. Oba žáci ze ZŠ Chyšky byli úspěšní řešitelé a v kategorii E -  Lukáš Chochole z 9. třídy obsadil 1. místo a postoupil do krajského kola a v kategorii F - Jan Čapek z 8. třídy získal 5. místo. Foto zachytilo oba úspěšné řešitele, zleva Jan Čapek, Lukáš Chochole.

Josef Vachta