Příběh spokojeného elektrospotřebiče

14. 10. 2024
Karolina Tvrdíková
recyklohraní

První úkol letošního školního roku je věnován odpovědnému pořizování, užívání, třídění a recyklaci elektrospotřebičů. Dobře víme, že s výrobou a užíváním elektrospotřebičů je spojena spotřeba surovin, vody, energie a rovněž emise uhlíkových plynů, znečištění vody a ovzduší. Proto pokud se chceme chovat k našemu životnímu prostředí zodpovědně, měli bychom k elektrospotřebičům přistupovat s rozumem, který nám velí nepořizovat si zbytečnosti, nezbavovat se zařízení, která nám ještě spolehlivě slouží, porouchané spotřebiče opravovat a nesnažit se vše vlastnit, protože některé věci si snadno můžeme půjčovat nebo sdílet. Společným jmenovatelem těchto principů je, že věcmi zbytečně neplýtváme a snažíme se s nimi zacházet tak, aby nám co nejdéle sloužily. A teprve když už jsou opravdu na konci svého životního cyklu, předáme je k recyklaci.

Žáci  zapojili svou fantazii a pokusili se vcítit do kůže například staré ledničky, pračky, vysavače, fénu, notebooku, tabletu, chytrých hodinek nebo mobilu a napsali  o tom povídku, pohádku básničku nebo třeba fejeton.

Úkol plnili žáci prvního i druhého stupně.