Světový den vody
V roce 1993 vyhlásilo Valné shromáždění OSN 22. březen jako Světový den vody. OSN a jeho členské státy v této souvislosti uskutečnily a doporučily konkrétní kroky k ochraně vodních zdrojů na planetě Zemi. Světový den vody se zaměřuje na důležitost vody v našem životě.
Základní škola Chyšky oslavila Den vody již 20. března. V tento den zavítali do školy mladí lidé ze společnosti H2ospodař!, které oslovuje problematika hospodaření s pitnou vodou. Rozhodli se fenomén „voda“ popularizovat a přiblížit toto téma široké veřejnosti a tím u nich vybudovat úctu k tomuto vzácnému zdroji. Na jaře 2017 vyhráli soutěž Pro vodu pořádanou nadací partnerství.Od té doby se objevují na různých festivalech a veletrzích. Dále školí zaměstnance firem, odbornou veřejnost a v neposlední řadě pořádají semináře na školách.
První a druhá třída se s nimi vydala na dobrodružnou výpravu s kapkou Jarmilou. Nejprve zkoumali, jak vlastně voda cestuje, kde všude se schovává a komu všemu slouží. Žáci objevili, jaké to je téct v přírodní krajině a v té, která je upravená člověkem. A na vlastní kůži se přesvědčili o tom, že cesta vody do lidských domovů může být pěkně zapeklitá. Děti pochopily, proč je pro Jarmilu důležité být užitečná. Sama kapka Jarmila také všem zvědavcům představila možnosti, jak s vodou šetřit.
Žáci třetí až sedmé třídy se zamysleli nad tím, odkud voda přichází, jak se stává pitnou a co se s ní děje poté, co zmizí v odpadu? Voda je pro nás samozřejmostí, ale její cesta je plná zajímavých zastávek a nečekaných překvapení. Žáci objevili, jak putuje voda mezi přírodou a člověkem. Jedním z klíčových témat workshopu bylo pochopení rozdílu mezi úpravnou a čistírnou vody. Dozvěděli se, proč je tak složité odstranit některé nečistoty a proč je důležité, co do kanalizace vypouštíme. Žádné oleje, vlhčené ubrousky ani léky tam rozhodně nepatří!
Nejstarší žáci se zabývali vodovody a kanalizacemi, které si pak na interaktivním modelu zkusili propojit s úpravnou, domácností a čistírnou. Žáci zjistili, k čemu slouží objekty, jako je gula nebo spadiště. Dozvěděli se, co znamenají pojmy vodné a stočné, kolik vody se vlastně ukrývá v jednom kubíku, spočítali si, jak obrovské částky nás ročně může stát třeba kapající kohoutek nebo protékající záchod. Výsledky byly opravdu překvapivé.
Nové informace všichni žáci získali prožitkem, především formou hry. Mohli je tak lépe a snáze pochopit, zapamatovat si je a dále v životě využít.