Den Země
Den Země je svátek, jehož cílem je připomínat lidem, že planeta Země je náš jediný domov a podle toho bychom se o ni měli starat. Svátek se začal slavit v roce 1971 v Americe . Později se připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.
Naše škola se k oslavám připojuje již několik let. Tradičně žáci pracovali na zahradě a pomáhali s úklidem obce a jejího okolí. Novinkou bylo v letošním roce uspořádání swapu, který připravil Ekotým. Naše akce byla součástí SWAP festivalu 2026, který pod záštitou Swap Prague aspiruje být největší událostí svého druhu na světě. V rámci festivalu proběhly v týdnu od 20. do 26. dubna výměny oblečení na řadě míst v naší republice. Cílem bylo ukázat široké veřejnosti, že zodpovědná spotřeba se dá dělat hravě a lehce. A upozorňuje, že výroba a hlavně likvidace oblečení představuje velkou zátěž pro životní prostředí. Výměna oblečení je možností, jak dát nepoužívanému oblečení druhou šanci.
Na oslavy Dne Země navážeme Kampaní obyčejného hrdinství. Tuto aktivitu pořádá sdružení TEREZA Praha a vychází z principu, že každý člověk má moc změnit svět, ve kterém žije, i kdyby to bylo jen o nepatrný kousek. Dává lidem jednoduché konkrétní návody, jak zmírňovat svůj osobní dopad na životní prostředí. Akce na naší škole proběhne již po osmé, v týdnu od 27. dubna do 3. května. Je vypsáno několik výzev, každý si může vybrat tu, která se mu nejvíce líbí. Některé výzvy pomáhají zmírňovat dopad klimatických změn nebo jim předcházet, jiné výzvy míří na rozvoj citlivosti a vnímání přírody.